Lira Rehabilitation Centre

Lira Rehabilitation Centre er det første prosjektet som drives av Adina Foundation Uganda, med tett oppfølging fra Adina Stiftelsen Norge.

Gjennom prosjektet jobber vi for å forbedre vilkårene og fremtiden for funksjonshemmede barn og barnesoldater i Nord Uganda gjennom følgende tematiske områder:

  • Rehabilitering
  • Reintegrering
  • Integrering
  • Utdanning
  • Barnevern
  • Organisasjonsutvikling

 

Rehabiltering på senteret

I februar 2010 kom de første 20 funksjonshemmede barna til senteret. De kommer fra to små kommuner - Aromo og Ogur i Lira District (fylke). I tre måneder deltok de i et helhetlig behandlingstilbud bestående av fysioterapi, undervisning, psykososial trening og støtte, samt mye sang, dans og lek.

Oppfølging hjemme

Etter tre måneder på senteret reiste barna hjem – med unntak av noen få vi har måttet finne andre løsninger til. Hjemme ventet foreldre/foresatte som hadde blitt kurset og organisert i støttegrupper. Sammen med våre sosialarbeidere har de snakket mye om utfordringene rundt det å ha et funksjonshemmet barn i Nord-Uganda, og om mulighetene barna har. ”Disability is not Inability” er slagordet de jobber under. Fysioterapeutene har lært dem øvelser de kan utføre med sine barn for å øke fremgangen. Vår økonomiansvarlige har lært mødrene enkle prinsipper i forretningsdrift i sammenheng med at de har fått muligheten til å starte med enkle inntektsbringende aktiviteter etter mikrofinansprinsippet. Mødrene til barna har mottatt to geiter hver som en start på et lite geitehold. Forutsetningen for dette er at foreldrene forplikter seg til å la sine funksjonshemmede barn gå på skole og delta i samfunnslivet generelt, samt delta i støttegruppene som er opprettet.

Lokal forankring

Alle ansatte i Adina Foundation Uganda er lokalt ansatte med høy kompetanse innenfor sine fagfelt. I tillegg er de lokale lederne der barna kommer fra veldig involvert i prosjektet. De har besøkt senteret flere ganger, deltatt i opplæringen av foreldrene, og de hjelper til med å monitorere og informere foreldrene underveis. Dette er viktig. Uten engasjement og støtte fra lokale ledere er det vanskelig å skape en varig holdningsendring i samfunnet generelt. I tillegg er det et spørsmål om tillit - titusener av barn er blitt bortført av LRA i Nord-Uganda i årene med borgerkrig. I tillegg forsvinner barn som blir ofret eller lemlestet. Foreldre er derfor, med rette, skeptiske til ukjente. Å ha et godt forhold til, og et fruktbart samarbeid med, personer som lokalsamfunnet har tillit til blir derfor svært viktig.  

Takknemlighet

Foreldrene og barn uttrykker stor takknemlighet for muligheten de har fått og fremgangen de ser. Mange foreldre har levd med en stor sorg fordi de vet at de har vanskjøttet sine barn. De har hatt lite mat og levd under svært vanskelige forhold, og dette har ført til at de har måttet gjøre noen vonde prioriteringer. De svakeste har ikke fått det de trengte. Som en far uttrykte det når vi leverte ut geiter: " Det er litt rart. Det barnet vi trodde skulle være en belastning for oss hele livet - er nå blitt den som hjelper familien. Tusen takk Adina Foundation." Denne takken bringer vi videre til alle våre støttespillere som gjør det mulig for oss å hjelpe.

Hjelp til selvhjelp

Hjelp til selvhjelp-prinsippet står i fokus også her, og et viktig mål er å gi barn og unge muligheten til å velge et bedre liv . Gjennom en grundig og helhetlig tilnærming til behandlingen, ser vi at det skjer en positiv endring. Barna og deres familier får et nytt ståsted, og andre muligheter åpner seg. Nå er den andre gruppen barn snart ferdig med oppholdet på senteret, og de vil så reise hjem der de og foreldrene vil delta i de samme aktivitetene som den første gruppen. Slik vil vi fortsette til alle barn i vår målgruppe i det området har gjennomgått rehabilitering, før vi går videre til neste kommune.

Hjelp til selvhjelp er også et bærende prinsipp på organisasjonsplan. Gjennom tett oppfølging og en god dialog vil vi søke å overføre relevant kompetanse slik at Lira Rehabilitation Centre etterhvert vil kunne drives av og med lokale krefter og finansiering gjennom Adina Foundation Uganda.

Våre observasjoner

Å få være vitne til at barn som er blitt avskrevet fra samfunnet, flere misbrukt og mishandlet, øyner håp om en annen fremtid er helt fantastisk. Gjennom intensiv fysioterapi har flere lært seg å gå, barn som var ustø pga. diverse muskelproblemer løper rundt som om de aldri har gjort annet. Gjennom gode samarbeidspartnere har noen fått utført enkle operasjoner, og en foreldreløs jente som sto i fare for å bli giftet bort som 14-åring har fått oppfylt sin drøm om å begynne på internatskole. En jente på 10 som er blitt misbrukt på det groveste fra hun var liten, har begynt å snakke, synge og le. Hun farer rundt i sin nye rullestol med god hjelp fra sine nye venner. Å være vitne til at livsglede og håp fester seg i barn som har vært ofre i en borgerkrig slik mange barn i Nord Uganda har, gir ubeskrivelig følelse av takknemlighet. Det nytter.  

Adina Stiftelsen, besøksadresse: Sandslikroken 140, 5254 Sandsli
Telefon: 55 92 86 18  Bankkonto: 5210.05.66729  Epost: post@adina.no

Utvikling & Design av Keyteq